GAL je technologie vytvoření jednoduchého automatu pomocí několika hradel typu D, do kterých se zapisují výsledné data z pravdivostní tabulky realizované bitovým polem, lze používat zpětné vazby, hodiny apod. Déčko pak jde použít na registrování výstupu a nebo jako čítač stavů.
GAL se programuje pomocí napětí 12V-20V, které se přivedou na některý z vstupů. Bohužel na rozdíl od technologie jako eeprom má extra malý počet přepisů. Programovací napětí je pro každý typ jiný, odkazovaný GALBLAST tu hodnotu ukáže.
Programátor je nejlepší asi jednoduchý do paralelního portu, všechny 3 z raptorových odkazů (
http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ ... -GALu.html a
http://freenet-homepage.de/mawin/galblast.htm) jsou ale kompatibilní. Další programátor je třeba tady
http://web.archive.org/web/200306271732 ... ort_e.htmlPro ty co mají PIC je zde i PIC programátor:
http://www.towertech.it/personal/azummo ... alprog.zipse schématem třeba tady
http://www.towertech.it/personal/azummo ... alprog.zipGALBLAST potřebuje pro programování realtime běh a nějaký Windows. Ve věcech jako QEMU na Duronu 666MHz načítání bitstreamu fungovalo jen občas, zápis byl úplně mimo (musí se časovat programování buněk v milisekundách a stačí chvilku zamrznout a je to v hajzlu). Programování ale jde pustit na libovolném starém počítači, který se nabootuje z diskety ;-D, na které je Win3.11 (nějakou takovou mám, ale nechce se mi ji dávat z licenčních důvodů na net
). Jde určitě udělat i bootovací flashka nebo CD... Ve Windows XP a výše by se asi musely instalovat nějaký povolovače portů. Ve Wine to nefunguje (wine neumí zápis přímo na HW, ale jen přes API funkce), v DOSEMU nebootuje Windows a DosBox je jasnej ;-D.
Někde jsem viděl i projekt programátoru jako modul do jádra, ale vyžadoval jinej typ hw a zapojení autor nechtěl ukázat. Taky jsou dostupný zdrojáky GALBLASTu (na tom raptorově odkazu), takže můžem udělat nějakej projekt programátoru.
Vytvoření JEDEC je možný ručně
pomocí datasheetu 20V8 má tuším 1500 bitů, takže good luck
. Ale možné to je, jednou jsem to dělal přímo v editoru GALBLASTu.
Další možnost je stáhnout asi 600MB instalačku (isplever) z:
http://www.latticesemi.com/dynamic/inde ... 1-01-07-01Problém je ale, že až po zaregistrování a dost brutálním patláním se s aktivačními klíči závislými na MAC adrese
. Ale pak je to lahoda. Systém funguje ve Wine a tuším, že je i pro Linux. Programování GALu je možné přes asi 3-4 jazyky, já zkoušel jen jeden, protože ostatní jsou určeny spíš pro CPLD a FPGA. Tenhle jazyk se jmenuje ABEL a vlastně se jedná o definování stavů automatu. Kompilace pak probíhá naprosto krásně (až je sranda to sledovat). A jsou tam i aplikace na testování návrhu (wave apod.). Akorát ovládání je nic moc.
Poslední možnost je easyABEL, což je nějaký DOSový předchůdce ispLEVERa a má pár megabajtů. Kde se dá instalačka sehnat to nevím (někde v zapadlém koutě netu), ale jinak mám též na disku
.
Nakonec nějaký linky:
http://matthieu.benoit.free.fr/pld.htmhttp://www.urel.feec.vutbr.cz/~kolouch/pld/